Na den do přírody: 5 zážitkových výšlapů v Česku

česko

Mezi jedny z najatraktivnějších turistických cílů v Česku bezesporu patří rozhledny. Věděli jste, že jich u nás najdete už více než 400? Vybrali jsme pro vás některá z míst, kam můžete vyrazit na jednodenní výlet, a výšlap na rozhlednu spojit s procházkou po turistické stezce nebo s návštěvou ZOO.

 

 

1.) Karlovy Vary jako na dlani: Navštivte vyhlídku Diana

Karlovy Vary jsou známé pro své léčivé prameny, chutné karlovarské oplatky a mezinárodní filmový festival. Západočeské město však nabízí mnohem více, než jen odpočinkový wellness víkend! Pokud toužíte po aktivním odpočinku v přírodě, naplánujte si výlet na rozhlednu Diana, kde se vám naskytne dechberoucí výhled na celé lázeňské město.
Ve výletním areálu Diana na vás čeká nejen panoramatický výhled, navštívit můžete i unikátní motýlí dům, mini zoo a děti jistě bude bavit venkovní dětské hřiště. Součástí areálu je historická výletní restaurace či stánek se suvenýry.

Cesta na rozhlednu: Naučné stezky vedou z centra Karlových Varů a protkaný je jimi celý lázeňský les. Vyšlápnout si můžete na kopec po žluté stezce přímo od Vřídelní kolonády. Cestou se vám naskytnou krásné výhledy z vyhlídek Kristýna, Petra Velikého nebo Jeleního skoku a vyfotit se můžete se sochou Kamzíka. Druhá trasa vede po modré a začíná u Mírového náměstí před hotelem Pupp. Zde se nachází také spodní stanoviště lanové dráhy pro ty, co si chtějí kopec sejít spíš dolů.
Pokud si chcete výšlap prodloužit na celý den, můžete pokračovat po modré nebo zelené stezce až k Doubské hoře a sejít dole k zámečku Doubí.

Délka trasy: 3 kilometry s převýšením 199 metrů je to na vyhlídku Diana a zpět do města, při procházce až do Doubí a zpět do na hlavní kolonádu je to necelých 13 km a 391 metrů převýšení

Bonusový tip: V Karlových Varech naleznete celkem 16 pramenů, přičemž za 17. je považován nápoj Becherovka. Zdejší minerálku si nejlépe vychutnáte z typických lázeňských pohárků. Popíjení vám zpříjemní pět kolonád a nespočet malebných altánků.


2.) Ještěd u Liberce je jednodenní výšlap pro náročné

Jihozápadně od Liberce se nachází nejvyšší vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu – tisícimetrový Ještěd. Na jeho vrcholu najdete televizní vysílač, jaký jistě znáte z obrázků českých panoramat, a také hotel a restaurace, kde se můžete za odměnu po namáhavém výšlapu občerstvit.
Díky osamělosti hory se z Ještědu nabízejí daleké výhledy na celou polovinu Čech. Severním směrem za příznivých podmínek uvidíte daleko do Německa a Polska, východněji pak na Jizerské hory, Krkonoše a Orlické hory. Jižním směrem jsou za pěkného počasí vidět Železné hory, jihozápadně lze spatřit Polabí, Prahu, Brdy a Křivoklátskou vrchovinu. Západně pak České středohoří a při perfektní viditelnosti Doupovské hory a Krušné hory.

Cesta na vrchol: Výchozím bodem pro výšlap je město Liberec, kam se z Prahy pohodlně dostanete nebo autobusem FlixBus. K samotnému vrcholu je možné se dostat pěšky lanovou dráhou.
Pro pěší výstup začíná trasa v Horním Hanychově u konečné zastávky tramvaje a míří po modře značené turistické trase vzhůru. Přejdete silnice na Ještěd a cesta vás přivede na rozcestí Nad Výpřeží. Po té stoupáte souběžně s červeně značenou trasou až k vrcholu Ještědu. Je dobré si vzít na cestu něco k pití, protože zvláště v létě se jazyk pořádně lepí na patro, a fyzicky méně zdatní jedinci pocítí, že tento výšlap rozhodně není zadarmo.

Délka trasy: 4,5 kilometru s převýšením 450 metrů

Bonusový tip: V Liberci se nachází nejstarší zoologická zahrada na území bývalého Československa a známá je chovem bílé formy tygra indického. Mezi další vzácné chované druhy v liberecké zoo patří panda červená, slon indický, sob lesní, mnoho druhů opů, surikata, krajta mřížkovaná i čtyři největší druhy evropských sov.

3.) Po návštěvě Českého Krumlova vyrazte na horu Kleť

Věděli jste, že i z Českého Krumlova, jihočeské zámecké perly, můžete vyrazit na výšlap? Právě nedaleká Kleť je se svou nadmořskou výškou 1084 metrů nejvyšší horou Blanského lesa. Návštěvníkům poskytuje unikátní rozhled v celém okruhu 360° a z rozhledny lze v případně příznivých podmínek spatřit Alpy. Rozhledna na vrcholu hory patří k nejstarším rozhlednám v Čechách a pojmenována je po svém zakladateli - Josefova věž. Součástí komplexu na vrcholu je i horská chata, která vám, stejně jako v případě Ještědu, nabídne vynikající občerstvení.

Cesta na vrchol: Na Kleť každoročně zavítá několik tisíc turistů z různých koutů regionu a celé České republiky. Doporučujeme vyrazit pěšky přímo z Českého Krumlova, kam vás i na jednodenní výlet dovezou autobusy FlixBus.
Přímo u autobusové zastávky Špičák se napojíte na zelenou turistickou stezku, která vás dovede až na vrchol. Zpět pak můžete vyrazit po červené a modré stezce, abyste viděli víc z krajiny Blanského lesa. Na samotný vrcholek vede pro méně zdatné i lanovka dlouhá 1752 metrů, která funguje již od roku 1961.

Délka trasy: 12,6 kilometrů s převýšením 527 metrů

Bonusový tip: Když už budete v Českém Krumlově, zůstaňte o den déle a navštivte státní hradní a zámecký komplex. Zdejší zámek nabízí úchvatný pohled na město. Samotné centrum města vás okouzlí svými úzkými, klikatými uličkami, které jsou plné obchodů, restaurací a umění. Kromě úžasné historie a zajímavé architektury na vás čeká i dobré jídlo a pití.

4.) Nedaleko Prahy: Rozhledna na Senecké hoře

Mezi ty jednodušší výšlapy patří rozhledna na Senecké hoře s nadmořskou výškou 506 metrů. Rozhledna byla otevřená v roce 2015 a její konstrukce je z lepených hranolů s kovovými prvky. Celková výška rozhledny je 21,6 metrů.

Cesta na rozhlednu: Přístup k rozhledně je po nově vybudované asfaltové cestě z městysu Pavlíkov pro automobily, cyklisty i pěší. V bezprostřední blízkosti rozhledny je vybudováno i malé parkoviště. V budoucnu se plánuje vybudovat také pěší a cyklistický přístup z nedaleké obce Senec, ležící asi 1,5 km severozápadně od rozhledny.

Bonusový tip: Nedaleká stezka v okolí Pavlíkova potěší zejména všechny cyklonadšence. Krásných 20 kilometrů vede z Pavlíkova kolem Pavlíkovských vršků, kolem Kohoutova Mlýna, Ryšín do Pustovět a dále přes Všetaty zpět do Pavlíkova.


5.) Srdcovka, kterou si zamilujete: Děvín a CHKO Pálava

Děvín je nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů a součástí CHKO Pálava. Pálava tedy není jen pojmenování oblíbené odrůdy bílého vína, ale oblast, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Procházet se vinicemi, koupat se ve vodní nádrži Nové Mlýny a na celou tuto nádheru shlížet z výšky Dívčích hradů. Nezní to jako sen?
Děvín se vypíná nad Novomlýnskou nádrží a jedná se o podlouhlý hřeben se dvěma vrcholy ve výšce okolo 550 m. n. m. Na vyšším vrcholu se nachází televizní vysílač a na nižším zřícenina hradu Děvičky (Dívčí hrady). Celá oblast Pavlovských vrchů je až k Mikulova protkaná turistickými stezkami, takže si zde určitě vyberete.

Cesta na vrchol: Přímo přes Děvín vede červeně značená turistická cesta mezi obcemi Klentnice a Dolní Věstonice, kterou kopíruje i naučná stezka Děvín. Na samotný vrchol vede zeleně značená odbočka z naučné stezky, která začíná v obci Pavlov.

Délka trasy: Procházka z Dolních Věstonic přes Děvín do Kletnice a zpět přes Horní Věstonice měří krásných 12 km s převýšením 456 metrů

Bonusový tip: Naplánujte si výlet s přespáním a večer navštivte některý z domácích vinných sklípků v Pavlově nebo Dolních Věstonicích.

susenky

 

Reklama3 dole

Neverland – zážitkový magazín

Nezávislý magazín o zážitcích, cestování, zážitkové gastronomii, kulturních událostech a festivalovém dění. Tipy a články o jak využít volný čas a jak mít i zážitky  na které se dá vzpomínat.