Toužíte zažít něco netradičního? Pak si vyjeďte na dovolenou do Velké Británie. Ano, přesně tam. Zapomeňte na britskou konzervativnost, upjatost a formálnost. Co byste třeba řekli mistrovství světa v bahenním potápění?
Tradiční hon za sýrem
Již od roku 1800 se na kopci Cooper’s Hill v Gloucestershire každý květen odehrává hon za kulatým sýrem. Tato tradice vyhlíží velice zábavně, avšak je pravidlem, že účastníci odcházejí s nejrůznějšími zraněními, pokud vůbec mohou sami odejít. Proto byl v roce 2010 oficiální hon za sýrem zrušen, to ale nijak neodradilo jeho zaryté fanoušky, kteří akci nadšeně pořádají dál. Pokud i vy patříte mezi hrstku odvážných a toužíte po hlavní výhře, kterou je samozřejmě velké kolo toho nejlepšího sýra, vydejte se v květnu do Gloucesteru.
Světové mistrovství v bažinném šnorchlování
Slavnostní třicátý ročník mistrovství světa v bažinném šnorchlování se letos uskuteční na konci srpna nedaleko welšského města Powys. Účastnit se tohoto netradičního sportu může kdokoli a v jakémkoli oděvu, musí ovšem počítat s tím, že úkolem je pod vodou proplavat 115 metrů dlouhý bažinný kanál. I přes to, že se tato zábava může zdát poněkud bizardní, dokumentární kanál Lonely Planet ji před rokem zahrnul do „Top 50 věcí, které musíte zažít“. Pokud jste pro každou špatnost a nevadí Vám se umazat, pak neváhejte ani minutu a naplánujte si srpnovou dovolenou v Anglii.
Úterý transvestitů a Svátek ohně Up Helly Aa
Každý rok poslední úterý v lednu se na skotských Shetlandských ostrovech koná největší festival ohně v Evropě, který vznikl ze staré místní tradice oslav nového roku. Již od roku 1870 se místní muži patřící do speciálně vybraných oddílů oblékají do tradičních vikingských kostýmů a pochodují městem se zapálenými pochodněmi. Jako doprovod se k nim přidávají i další místní a turisté v nejrůznějších převlecích, a tak si tato pozoruhodná podívaná vysloužila přezdívku „úterý transvestitů“. Vrcholem celého dne je zapálení propracované vikingské galéry, po které následují bujaré oslavy táhnoucí se až do brzkých ranních hodin. Tomu se přizpůsobilo i hlavní město Shetlandských ostrovů Lerwick, které vyhlásilo následující den státním svátkem, aby všichni zúčastnění mohli v klidu nabrat síly a ztracenou důstojnost. Letošní slavnost již proběhla, ale již teď se můžete těšit na další ročník.