Od albánské hranice až k jižní špičce poloostrova Peloponés jsou v moři roztroušeny řecké ostrovy Korfu, Paxos, Lefkada, Kefalonie, Ithaka, Zakynthos, Kýthira – místa s bohatou historií, bujnou vegetací, mírnějším a příjemnějším klimatem. Mezi těmito ostrovy proplouval bájný hrdina Odysseus na své cestě z trojské války na rodnou Ithaku.
Nejstarší archeologické nálezy pocházejí z mykénské doby, Kerkyra patřila v 8. st. př. n. l. ke Korintu, později měly větší vliv Athény a ve 2. st. př. n. l. byly ostrovy římské. V následujících obdobích sem zasahovala Byzantská říše, procházely tudy křížové výpravy, od 14. století tu vládly Benátky, po nich krátce vládli Francouzi, až vznikla Republika sedmi ostrovů jako protektorát Velké Británie. Proto hlavně na velkých ostrovech (Korfu) najdeme rozmanité památky z jednotlivých období.
Korfu (Kerkyra)
Nejsevernějším, nejdůležitějším a turisty nejvyhledávanějším ostrovem je Korfu se spoustou zajímavých památek, krásných pláží, zelené vegetace. Podle Homéra tu byla země Faiáků s králem Alkinoem. Zážitkem je už samotné přistání v hlavním městě na nejkratší přistávací dráze, která vede do moře. Dominantou Kerkyry je Nová pevnost vyčnívající nad městem. Za pozornost stojí bývalý Královský palác, v němž sídlí Muzeum byzantského a východoasijského umění. Nachází se na zelené ulici Esplanade, která vede mezi městskými památkami (Stará pevnost, radnice, benátské divadlo atd.). V nádherném parku ve Ville Monrepos se narodil manžel britské královny Alžběty, princ Filip. Asi 16 km jižně od hlavního města se nachází vila Achilleion, postavená pro rakouskou císařovnu Sissi. Pláže na ostrově Korfu jsou na severu krásné široké písčité, na východním pobřeží směrem k pevnině se nacházejí luxusní sídla, pláž je tu ale úzká vedle hlavní silnice, nová letoviska vznikla na jižní části ostrova, kde dřív bývaly bažiny, někde se musí na pláž loďkou.
Lefkada (Leukás)
Velmi oblíbenou prázdninovou destinací je i ostrov Lefkada. Z bílého útesu Leukadské skály se podle pověsti vrhla do moře z nešťastné lásky básnířka Sapfó. Podle teorie německého archeologa Dörpfelda byl tento ostrov Odysseovou Ithakou, což by mohly podpořit některé novější vykopávky. Hlavním městem ostrova je Lefkada, u něhož se nachází benátská pevnost Santa Maura, klášter Faneroméni s nádherným výhledem a zbytky antického města Leukás s akropolí, vodovodem, městskými hradbami a amfiteátrem.
Zakynthos (Zanté)
Jméno dostal ostrov již za Homéra podle volně rostoucích hyacintů. Jeho historie je pozoruhodná, bohužel většina architektonických památek se nedochovala kvůli válkám a těžkým zemětřesením. Hlavním lákadlem jsou na ostrově Zakynthos písečné pláže v široké zátoce Laganas. Na tomto místě kladou do písku vajíčka a líhnou svá mláďata nepravé želvy Karetovy. Stále se rozšiřující turistický ruch má neblahý vliv na rozmnožování těchto úžasných zvířat, proto na plážích působí ochránci přírody, kteří se snaží návštěvníky informovat a usměrňovat jejich chování v období, kdy želvy kladou vejce a potom, když se líhnou malé želvičky.
Možností ubytování na Iónských ostrovech je celá řada, oblíbené jsou apartmány a studia. Z nich je pak možné vyrážet na výpravy za památkami i za přírodními krásami.
Foto Pixabay.com