Máte zájem o pivovarské prostory s osobitou atmosférou? Navštivte Secesi a Formanku v Plzeňském Prazdroji.

 

Plzeň, město piva

Plzeň bezpochyby byla, je a bude městem piva. Příkladem jsou reprezentační prostory původního Měšťanského pivovaru, vybudované na místě příručního skladiště a tzv. pijárny v roce 1908 – dnes konferenční a společenské centrum Secese pivovaru Plzeňský Prazdroj. Souhrou šťastných okolností se velká část originálního vybavení a výzdoby zachovala takřka v neporušeném stavu. Není divu, že Secese je vyhledávaným místem pro pořádání nejrůznějších konferencí, schůzek, prezentací, ale také svateb, svatebních hostin či rodinných oslav.

Pozoruhodná budova uvnitř areálu pivovaru je členěna do několika sálů a salónků. Bývalá vstupní hala je proměněna v Zelený salónek, kterému dalo název nádherně dekorované zelené keramické obložení stěn, vyrobené v Horní Bříze na zakázku pro Měšťanský pivovar. Stěny a strop jsou vyzdobeny tematickými nástěnnými malbami. Červený sál je pojmenován podle temně červené podlahy. První, co příchozího zaujme, je překrásné vitrážové okno s motivem celosvětového úspěchu piva Pilsner Urquell – pije se na všech kontinentech.

Pilsner Urquell

Největší je sál Pilsner Urquell, v roce 1908 se právě zde konalo zasedání valné hromady Měšťanského pivovaru a zažil zřejmě i mnohé další zajímavé události. Například v lustru restaurátor nalezl stopy po 54 kulkách různých ráží a většina z těchto kulek je stále zavrtaná ve stropu. Příslušníci ozbrojených složek, vojáci (včetně německých za II. války), policisté a další, posilněni výborným pivem, ve všech dobách zkrátka pocítili potřebu vyzkoušet svou „pevnou ruku“. Zlatý salónek v éře socialismu sloužil jako tzv. ředitelský box – místnost, která vypadala jako lovecká chata z 60. let minulého století a byla využívána podnikovými řediteli k přijímání „družebních návštěv“. V prostorech původního skladu vznikl sál školy čepování, upravený speciálně pro oblíbený zážitkový program – Školu čepování piva Pilsner Urquell.

 

Ozdobou areálu pivovaru Plzeňský Prazdroj je zahradní pavilon Formanka, postavený před první návštěvou císaře Františka Josefa I. jako otevřená letní veranda navazující na budovou tehdejší pijárny, dnešní Secese. Ještě. Své kouzlo má Formanka především v letních měsících při posezení na terase.