Ať už se chystáte na jakýkoliv typ zahraniční dovolené, vždy byste si k ní měli sjednat odpovídající cestovní pojištění. A bez výjimky platí, že čím luxusnější a aktivnější zájezd do čím pro nás dražší země, tím vyšší pojistná krytí bychom si měli sjednat a zaplatit. Jinak mohou po vytoužené dovolené zůstat jen dluhy a oči pro pláč.

 

Cestovní pojištění nejsou vyhozené peníze

Za dobré pojištění dáme jen stovky korun, maximálně nějakou tu tisícovku. Zajistit si však můžeme pojistné krytí v milionových částkách. A to už je dobrý obchod. Samozřejmě, že je lépe cestovní pojištění mít a nevyužít jej, dovolenou si v pohodě užít a z dovolené se v pořádku vrátit. Jenže ne vždy musíme mít takové štěstí.

Stačí neopatrný pohyb a můžeme někomu způsobit velkou škodu. A budeme za to do smrti platit? Nebo zaplatíme tisíce za zálohu na dovolenou, na kterou nakonec vůbec neodjedeme? Je lepší být připraven na vše, ať už jedeme na poznávací zájezd s ČD Travel nebo na pobytovku s Čedokem.

Cestovní pojištění má mnoho podob

Přinášíme vám užitečný přehled, na co se při uzavírání cestovního pojištění na dovolené v zahraničí zaměřit. Pojišťovny standardně nabízejí cestovní pojištění pro případ sedmi druhů nenadálých událostí: úraz, nemoc, smrt, krádež nebo ztráta, škoda způsobená dalším osobám, storno, nedobrovolné prodloužení pobytu.

Některé pojišťovny pojistí i teroristický čin nebo únos. Vždy ale platí, že cestovat nesmíme do zemí, které jsou Ministerstvem zahraničních věcí označeny jako rizikové nebo přímo nebezpečné. Vyhlášené riziko však s organizovanými zájezdy nehrozí. Když pojedete na dovolenou, kterou nabízí leták Čedok, vždy bude pojišťovnou považovaná za tu správnou. Stejné je to i s dovolenou, kterou nabídne ČD Travel leták. Pojďme však již k samotnému pojištění nenadálých událostí.

Úraz

Tady záleží na typu vaší dovolené. Pobytová dovolená bude mít cestovní pojištění v oblasti úrazu nejlevnější. Naopak dovolená aktivní bude stát na pojištění o něco více. Ano, je to dáno vyšší pravděpodobností zranění. I když jedete na pobytovou dovolenou, pojistěte si úraz. Uklouznout v hotelové koupelně totiž můžete i po dni prováleném na pláži.

Důležité je též vědět, že adrenalinové sporty nejsou do běžného cestovního pojištění vůbec zahrnuty. Pokud se na ně chystáte, rovnou si uzavřete připojištění pro adrenalinové aktivity, lyžování nebo třeba potápění.

Vždy si i zjistěte, které adrenalinové aktivity jsou kryté – abyste pak nebyli překvapeni výlukou z pojištění. Když jste na pobytové dovolené a s adrenalinem jste dopředu nepočítali, nevadí. Můžete si pojištění doplnit i přímo na dovolené – stačí zavolat na asistenční službu nebo si adrenalin doplnit a doplatit online.

Nemoc

Tady není co řešit, onemocnět může kdokoliv kdykoliv a kdekoliv. Pokud jsme na dovolené s dětmi, je pravděpodobnost nemoci násobně vyšší. Když se stane, je dobré nejdříve zavolat asistenční službu a zeptat se, se kterým zdravotnickým zařízením v nejbližším okolí má pojišťovna uzavřenou smlouvu. A dopravit se tam.

Tohle samozřejmě neplatí v případech, kdy je situace vážná a my voláme záchranku. Při uzavírání pojištění se také informujte, jaké výlohy pojišťovna hradí na cestu a ubytování těm, kdo za vámi do nemocnice případně přijedou. Nebo když zůstanete v nemocnici se svým partnerem či dítětem i po skončení dovolené.

Smrt

V případě úmrtí mají pojišťovny zákonem stanovené povinnosti, o co se musejí postarat. Jednak o zaplacení výjezdu sanity, dále záchranářů apod. Dále péči o tělo a jeho repatriaci zpět do České republiky. Zátěž pro rodinný rozpočet by to byla opravdu velká.

Krádež nebo ztráta

Pojistit si krádež nebo ztrátu zavazadel a dokladů patří také již k běžným prvkům cestovního pojištění. Náhoda se může odehrát kdykoliv a třeba přepravní společnost může vaše zavazadlo i s náhradní platební kartou poslat úplně jinam. Kabelka s doklady a penězi ráda zmizí i v Česku, nejen na zahraniční dovolené. A co potom třeba na poznávacím zájezdu se zaplacenými pouze snídaněmi, když s sebou nemáte ani peníze a ani platební kartu?

Škoda způsobená dalším osobám

Mnohdy zapomínáme na to, že naším nešikovným pohybem můžeme poškodit jiného člověka nebo jeho věci. Stačí si nést sklenici s pitím a vrazit do protijdoucího člověka nebo o něco zakopnout. Sklenice s vodou může skončit v otevřeném notebooku za osmdesát tisíc. A máme po dovolené. Tedy, když jsme si nepojistili škody způsobené třetím osobám dostatečně dobře.

Storno zájezdu

Koupená dovolená vyjde velmi draho, když ji musíme z důvodu nemoci nebo jiných nepříznivých událostí stornovat. Platíme storno poplatky, někdy v řádu mnoha procent zaplacené ceny zájezdu. V rámci cestovního pojištění lze storno zájezdu pojistit. Pak jsme za vodou.

Nedobrovolné prodloužení pobytu

I cestovní kancelář nebo přepravní společnost může mít své potíže, jejichž vlivem musíte v místě své dovolené zůstat o něco déle. V tomto případě pojišťovna hradí náklady nedobrovolného prodloužení pobytu. Navíc je dobré cestovní pojištění bezplatně prodlouženo až do doby, než se vrátíme domů. A ještě pak dostaneme i odškodné za případné komplikace například v zaměstnání.